Monday, March 28, 2011

Przerwa (Break Time)

Niestety muszę Was opuścić na jakiś czas i zaprzestać blogowania :( Za dużo mam obecnie pracy i obowiązków a zdecydowanie za mało czasu i siły aby gotować i piec. 
Dodatkowo będę odcięta od mojego ulubionego miejsca w domu - czyli od kuchni - na jakiś czas... może nawet dłuższy czas. Za dużo na mojej głowie w tej chwili :) 
Nie wiem niestety kiedy wrócę do tej wielkiej jak dla mnie przyjemności jaką jest pieczenie i publikowanie ale mam nadzieję, że do zobaczenia wkrótce :) 
Póki co czujcie się tutaj jak w domu - zapraszam do wypróbowywania i testowania dostępnych przepisów a jeśli będziecie mieli jakieś pytania to postaram się w miarę szybko odpowiadać :)



Unfortunately, I need to take a break from blogging as well as baking and cooking :( Too much work and not much time and strength to do what I love the most! I'm not sure when I'll be back with you, but hopefully sooner rather than later:) Right now, it is just too much on my plate.
And on top of that, I'm going to live for quiet some time without my kitchen! I'm not sure how I'm going to survive that! :) 
So Guys see you soon:) Feel free to explore my blog, bake, cook and make yourself at home:) If you have any questions I'll try to answer as soon as possible :)

Marzena

Sunday, March 27, 2011

Jaja w Majonezie (mojej Teściowej);)

English Version


Pycha! Od kiedy pierwszy raz je spróbowałam po prostu je uwielbiam!:) Sos w którym zatapiamy jajka jest wspaniały!:) Dodatkowo robi się je szybko i nie wymagają jakichś specjalnych składników.
Idealne na Wielkanocne śniadanie! Przepis możecie modyfikować dowolnie w zależności od tego ilu gości się spodziewacie. Ilość składników, które tutaj podaję powinna wystarczyć dla około 4-6 osób.
Polecam i to bardzo. Przepis dostałam od Mamy mojego męża.


Składniki:

6 jajek - ugotowanych na twardo i przekrojonych na pół
1 pęczek rzodkiewek - startych na tarce o grubych oczkach
1 pęczek szczypiorku (u mnie pudełeczko 21g/0.75oz) - drobno posiekany
1 szklanka śmietany (sour cream)
1 szklanka majonezu
sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

W dużej misce wymieszać najpierw śmietanę i majonez. Następnie dodać starte rzodkiewki oraz pokrojony szczypiorek - wszystko wymieszać dobrze i doprawić do smaku solą i pieprzem.
Włożyć do sosu połówki jajek - jedna obok drugiej (zatopić).
Schłodzić przed podaniem.


Polecam i smacznego!:)

Friday, March 25, 2011

Sernik z Nutką Pomarańczy

English Version


Typowo polski, ciężki sernik. Tym razem z czekoladowym spodem, który pięknie smakowo się komponował z lekko pomarańczowym sernikiem. Jednym słowem sernik dla wszystkich wielbicieli "prawdziwie sernikowych serników":) U nas zniknął w tempie błyskawicznym!:) Ładnie się też prezentuje - więc na świąteczny stół czy na inną uroczystość w sam raz:)
Polecam i to bardzo!:)


Składniki:


1 1/4 szklanki mąki
1/4 szklanki kakao
1/2 szklanki cukru pudru
2 żółtka
113g/4oz masła (1 stick)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii


1kg/2.3lb sera białego (white cheese or farmers' cheese) - zmielonego
113g/4oz (1 stick) miękkiego masła
6 jajek (oddzielnie białka i żółtka)
2 białka (które zostały nam z ciasta na spód sernika)
1 szklanka cukru pudru
sok z jednej dużej pomarańczy (około 1/3 szklanki)
1 1/2 łyżeczki ekstraktu z pomarańczy
1 łyżka mąki
szczypta soli
50g/2oz kandyzowanej skórki z pomarańczy
50g/2oz rodzynków (u mnie złote - golden raisins) - przepłukanych wrzącą wodą


Wykonanie:


Najpierw robimy spód sernika. Wszystkie składniki zagnieść (ręcznie lub mikserem) aż otrzymamy jednolite ciasto. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około 2 godziny.
Mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz cukier puder wymieszać lub przesiać. Dodać masło pokrojone na kawałki i posiekać wszystko nożem. Dodać żółtka i ekstrakt waniliowy i zagnieść szybko.


W międzyczasie przygotować ser.
Masło i cukier utrzeć na puch. Następnie dodawać stopniowo (po jednym) żółtka, miksując dobrze po każdym dodaniu. Po czym znów stopniowo dodawać zmielony ser (po jednej łyżce). Cały czas miksując dodać ostrożnie sok z pomarańczy, ekstrakt oraz mąkę. Wymieszać dobrze.
W osobnej misce ubić białka ze szczyptą soli (wszystkie osiem). Następnie powoli dodać je do masy serowej mieszając delikatnie drewnianą łyżką. Dodać skórkę i rodzynki i wymieszać delikatnie.


Ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować tak aby pasowało do formy 23x32cm (9x13inch). Na ciasto wyłożyć masę serową. Wyrównać ładnie i widelcem narysować wzorek (opcjonalnie, tylko jako dekoracja):)


Piec w piekarniku nagrzanym do 180C (355F) około godziny. Następnie wyłączyć piekarnik, otworzyć go trochę i zostawić w nim sernik na około godzinę lub dłużej. Następnie wyjąć i wystudzić całkowicie po czym włożyć do lodówki na kilka godzin lub całą noc (ja zawsze zostawiam na całą noc).
Kroić na kwadraty i podawać.



Polecam i smacznego!:)

Thursday, March 24, 2011

Słodko-Ostry Kurczak

English Version


Jak dla mnie nie był jakoś specjalnie ostry:) Obawiałam się troszkę takiego połączenia przypraw ale okazało się, że zupełnie nie potrzebnie ponieważ kurczaczek wyszedł bardzo, bardzo dobry:) Smakowity, aromatyczny i soczysty:) Naprawdę warto wypróbować. Przepis znalazłam na jakiejś ulotce, którą dostałam razem z innymi reklamami pocztą:) Dobrze, że zachowałam bo warto!:) Polecam!:)


Składniki (dla 4 osób):

1 łyżeczka kminu rzymskiego (cumin)
1/2 łyżeczki suszonej szałwii (sage)
1/2 łyżeczki mielonego imbiru (ginger)
1/2 łyżeczki soli
1/4 - 1/2 czarnego pieprzu

455g/1lb piersi z kurczaka (bez kości i skóry)
3 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
1 łyżka sosu sojowego

Olej do smażenia

Wykonanie:

Pięć pierwszych składników (kmin, szałwię, imbir, sól i pieprz) wymieszać dobrze w miseczce.
Kurczaka umyć i lekko osuszyć a następnie pokroić na mniejsze paseczki. Palcami natrzeć go dobrze mieszanką przypraw i odstawić na chwilę (ale można też piec odrazu jeśli czas nie pozwala).
Na patelni rozgrzać olej (niedużo). Włożyć kawałki kurczaka i opiec z obu stron tak aby były prawie upieczone (około 3-5 minut).
W miseczce lub kubeczku wymieszać dobrze sok z cytryny, miód oraz sos sojowy. Wlać to do kurczaka, wymieszać dobrze aby wszystkie kawałki się dobrze pokryły sosem i smażyć jeszcze około 1-2 minuty.


Zdjąć z ognia i podawać. Dobrze smakuje z ziemniakami z wody oraz zieloną sałatą.


Polecam i smacznego!:)

Wednesday, March 23, 2011

Słodkie Pomarańczowe Bułeczki

English Version


Słodkie i mocno pomarańczowe - więc trzeba lubić pomarańcze aby smakowały:) Jak dla mnie naprawdę pyszne drożdżóweczki, idealne do kubka herbaty czy mleka. A podczas pieczenia po całym domu roznosi się fantastyczny zapach! 
Oryginalnie były to bułeczki z twistem ale ja niestety nie miałam czasu aby bawić się z nimi więc tylko pokroiłam i zrobiłam ślimaczki i myślę, że na smaku nie straciły:)
Polecam! Przepis znalazłam na blogu Dorotuś - dałam jednak mniej cukru:)


Składniki (12-14 bułeczek):

Ciasto:

3/4 szklanki ciepłej maślanki (można też użyć jogurtu naturalnego lub kwaśnego mleka)
6 łyżek masła - roztopionego i ostudzonego
3 duże jajka
4 1/4 szklanki mąki chlebowej
1/4 szklanki cukru
1/2 łyżeczki soli
2 1/2 łyżeczki suchych drożdży

Nadzienie:

80g/2.8oz serka kremowego (cream cheese) ale można też użyć sera białego jak na serniki
2 1/2 łyżki miękkiego masła
1 żółtko
skórka otarta z 2 dużych pomarańczy
1/2 szklanki cukru

Lukier:

1 - 1 1/2 szklanki cukru pudru
sok wyciśnięty z jednej dużej pomarańczy

Wykonanie:

Mąkę najpierw wymieszać z suchymi drożdżami a następnie dodać resztę składników na ciasto (pamiętając, że masło zawsze dodajemy na końcu) i wyrobić elastyczne i gładkie ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia - około 1-1,5 godziny lub aż podwoi swoją objętość.

W między czasie przygotować nadzienie miksując lub ucierając w misce wszystkie podane składniki.

Jak ciasto już wyrośnie wykładamy je na lekko omączoną powierzchnię i lekko zagniatamy. Następnie rozwałkowujemy na prostokąt 30x40cm (12x16inch). 


Nakładamy nadzienie równomiernie.


Następnie zwijamy ciasno w rulon wzdłuż dłuższego boku, mocno sklejając na zgięciu.


Po czym kroimy na 12-14 części. Można zrobić cieńsze lub grubsze, jak wolicie.


Układamy tak pokrojone bułeczki na blaszce wyłożonej pergaminem lub papierem do pieczenia - cięciem do dołu. Przykrywamy folią i odkładamy do napuszenia (około 30 minut albo dłużej).


Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180C (350F) przez około 22-25 minut - aż na górze będą złote.
Jak bułeczki się pieką przygotowujemy lukier - mieszając dokładnie cukier puder z sokiem pomarańczowym. Smarujemy lukrem jeszcze ciepłe bułeczki.


Polecam i smacznego!:)

Monday, March 21, 2011

Zielona Sałata po Polsku



Najlepsza była wtedy gdy Mama przynosiła taką sałatkę prosto z ogródka! Jajka od kury sąsiadki, które miały tak intensywnie "jajkowy" smak, że nigdy go nie zapomnę no i śmietanka zebrana z mleka, które też zakupione było u zaprzyjaźnionego rolnika!:) Ach to jest to!:)
Ale cóż... tutaj zadowolić się trzeba tym co się ma:) Kojarzy mi się z Wiosną i Świętami Wielkiej Nocy - to chyba dlatego, że to jajko tak super wygląda pokrojone na zielonej sałatce:) I mimo, że sałata i reszta składników ze sklepu to i tak smakuje doskonale:)
Bardzo dobra nawet sama ale gdy zaserwujemy ją z pieczonym kurczakiem to będzie smakowy raj!:)
Polecam do wypróbowania:)


Składniki (dla 2 osób):

1 mała lub 1/2 średniej główki sałaty zielonej (u mnie butter lettuce)
1/2 szklanki śmietany (sour cream)
2-3 łyżki soku z cytryny
szczypta soli, pieprzu i cukru
1 jajko ugotowane na twardo

Wykonanie:

Sałatę umyć i osuszyć a następnie podzielić na listki, które ułożyć na półmisku lub w salaterce.
Śmietanę wymieszać dobrze z sokiem z cytryny, solą, pieprzem i cukrem - spróbować i ewentualnie dodać soku lub cukru - w zależności co kto lubi.
Jajko pokroić na ósemki.
Tuż przed podaniem polać liście sałaty sosem śmietanowym i ułożyć na górze pokrojone jajka.
Podawać odrazu. 


Polecam i smacznego!:)

Thursday, March 17, 2011

Naleśniki z Pianą

English Version


Ciasto naleśnikowe z pianą - czyli kolejny sposób na zrobienie ciasta na naleśniki:) I muszę przyznać, że wyszły naprawdę puszyste, miękkie i delikatne. Idealne ze słodkimi dodatkami jak dżem, twarożek czy bita śmietana. Pamiętać należy o dwóch rzeczach przy robieniu tego ciasta - po pierwsze białka wmieszać należy delikatnie bo to ważne aby nam wyszły puszyste a po drugie pieczemy naleśniki odrazu, zaraz jak tylko dobrze wymieszamy. Jeśli zostawicie ciasto na jakiś czas i później będziecie piec nie będą już takie puszyste bo piana z białek opadnie w cieście.
Polecam do wypróbowania. Przepis z książki "Kuchnia Polska. Dania na każdą okazję".


Składniki (na 10-11 naleśników):

2 szklanki mleka
1 3/4 - 2 szklanki mąki
3 duże jajka (oddzielnie białka i żółtka)
1 łyżka cukru
szczypta soli

olej do smażenia
ulubione dodatki do serwowania

Wykonanie:

Mleko, mąkę, cukier, żółtka oraz sól wymieszać dobrze lub zmiksować - dodać najpierw 1 3/4 szklanki mąki - czy będzie potrzebne więcej zależy od wielkości jajek. 
W osobnej misce ubić białka na sztywno. Powoli, delikatnie i najlepiej drewnianą łyżką wmieszać białka (aby piana połączyła się z ciastem ale za bardzo nie opadła). Jeśli po wmieszaniu ubitych białek ciasto wydaje się za rzadkie dodać pozostałą mąkę. 
Piec odrazu (bardzo ważne!) na lekko rozgrzanym oleju, wlewając około pół szklanki ciasta na jeden naleśnik (na patelni o średnicy 9inch/23cm) aż z obu stron będą rumiane (około 1-2 minuty z każdej strony).
Podawać z ulubionymi słodkimi dodatkami. Można je również zamrozić.


Polecam i smacznego!:)

Monday, March 14, 2011

Schab z Kminkiem

English Version


Tak upieczony schab - w dość niskiej temperaturze, dłużej, bez uprzedniego obsmażania na patelni no i zawinięty w oven bag - jest mięciutki, kruchy i delikatny. Polecam do wypróbowania:) Jak nie lubicie kminku można nie dodawać, też będzie dobry. Jak dla mnie idealny do ziemniaczków albo małych kluseczek śląskich lub gnocchi!:) 


Składniki:

700g/1.5lb schabu bez kości
sól, pieprz, czerwona papryka w proszku do smaku
2 łyżki masła
1 łyżka kminku

woreczek do pieczenia (oven bag) lub naczynie żaroodporne z przykrywką

Wykonanie:

Mięso umyć i lekko osuszyć. Natrzeć przyprawami i odstawić na około 2 godziny (ale jak nie macie czasu można też piec odrazu).
Mięso przełożyć do woreczka do pieczenia, dodać masło i ułożyć w naczyniu żaroodpornym (albo włożyć tylko do naczynia). Posypać po wierzchu kminkiem, związać woreczek (zrobić w nim pare dziurek aby powietrze miało jak uchodzić), albo po prostu przykryć naczynie.
Piec w temperaturze 180C (355F) przez około 2 godziny. Jeśli nie używacie woreczka można od czasu do czasu polewać schab sokiem, który się wytworzył podczas pieczenia.
Następnie upieczony schab przełożyć na talerz lub półmisek, pokroić na dość grube plastry i polać sosem (ale bez sosu też będzie dobry:)).
Cały sok spod mięska przelać do małego garnuszka, dodać troszkę wody lub wywaru mięsnego (około 1/2 szklanki) i doprowadzić do wrzenia. W kubeczku rozetrzeć dokładnie 1 łyżeczkę śmietany i 2 łyżeczki mąki, dodać do tego parę łyżek gorącego płynu, wymieszać aby nie było grudek, wlać do gotującego się sosu, wymieszać i pogotować aż zgęstnieje. Tak przygotowanym sosem polać schab i podawać z ziemniakami lub innymi ulubionymi dodatkami.


Polecam i smacznego!:)

Thursday, March 10, 2011

Delikatny Filet z Kurczaka

English Version


Nie jest to jakiś konkretny przepis. Chodzi raczej o sposób przygotowania kurczaka tak aby był naprawdę delikatny, mięciutki i czosnkowy. Świetny do ziemniaków, frytek czy ryżu.
Jedna uwaga - przygotowujemy te fileciki dzień wcześniej wieczorem.
Polecam do wypróbowania:)


Składniki (dla 2 osób):

1 pierś z kury (bez kości i bez skóry) - około 300g/11oz
1/2 - 3/4 szklanki mleka
2-3 ząbki czosnku (delikatnie zmiażdżone, np. szerokim nożem)
sól i pieprz do smaku

1 lekko ubite jajko do panierowania
około 1/2 szklanki bułki tartej do panierowania
olej do pieczenia

Wykonanie:

Pierś z kurczaka przekroić wzdłuż na połowę tak aby otrzymać dwa filety. 
Dzień wcześniej, wieczorem włożyć kurczaka do miski, dodać czosnek i zalać go mlekiem (powinień być przykryty całkowicie). Przykryć folią i włożyć do lodówki na całą noc.


Następnego dnia tuż przed pieczeniem, wyjąć filety z mleka, posypać solą i pieprzem, opanierować najpierw w jajku a później w bułce tartej i upiec na średnio rozgrzanym oleju na rumiano z obu stron. 
Podawać z ziemniakami, frytkami lub ryżem i sałatką. Obiad idealny!:)

Polecam i smacznego!:)

Monday, March 7, 2011

Sałatka z Wędzonej Makreli

English Version


Zazwyczaj makrele wędzoną zjadamy po prostu z chlebem. Ale tym razem jakoś nikt nie chciał jej jeść więc postanowiłam ją w jakiś inny sposób przygotować i znalazłam doskonały przepis Macieja Kuronia na fajną sałatkę. Zrobiona i zjedzona:) Naprawdę dobra więc polecam:)


Składniki:


250g/8.8oz wędzonej makreli
1 średni ziemniak (około 200g/7oz) - ugotowany
4 jajka ugotowane na twardo (3+1)
2-3 ogórki konserwowe lub kiszone
1/2 średniej cebuli
5 łyżek kukurydzy z puszki


1/2 szklanki śmietany
1/4 szklanki jogurtu naturalnego
2-3 ząbki czosnku - zmiażdżone
sok z 1/2 cytryny
sól i pieprz do smaku


Wykonanie:


Rybę obrać ze skóry, oddzielić delikatnie od kości i podzielić na drobne cząstki (kostkę). Ziemniaka, ogórki, cebulę oraz 3 jajka pokroić w dość grubą kostkę. Dodać kukurydzę i wszystkie składniki dobrze wymieszać. 
W osobnej miseczce lub garnuszku wymieszać wszystkie składniki na sos i polać nim sałatkę. Wymieszać delikatnie, doprawić do smaku (uważać na sól bo ryba jest dość słona) i schłodzić. 
Przed podaniem udekorować pokrojonym jajkiem.


Polecam i smacznego!:)

Saturday, March 5, 2011

Pomarańczowa Babka na Białkach

English Version


A co zrobić z białkami, które zostały Wam po faworkach? Ano, np. taką babkę:) Polecam bo jest naprawdę wspaniała! Miękka, delikatna, rozpływająca się w ustach no super po prostu:) A jeszcze z tym lukrem na górze i kawałkami skórki pomarańczowej to już niebo w gębie:) Nawet na święta byłaby idealna:)
Polecam i to bardzo!:) Przepis znalazłam tutaj.


Składniki:

Ciasta:

około 6 białek (powinno być ich 200ml)
1 szklanka cukru (było więcej oryginalnie - można dodać nawet jeszcze mniej)
1 1/2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
6 łyżek masła (100g)
skórka otarta z 1 pomarańczy
150ml mleka
szczypta soli
1 łyżeczka ekstraktu w pomarańczy (opcjonalnie)

Lukier:

1 szklanka cukru pudru
3-4 łyżki soku z pomarańczy
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej - do posypania ciasta

Wykonanie:

Mąkę przesiać z proszkiem i odłożyć.
Masło utrzeć z cukrem, skórką pomarańczową i ekstraktem na puch. Stopniowo dodać mleko i dobrze wymieszać/utrzeć. Następnie dodać przesianą mąkę i znów wymieszać wszystko dobrze.
W osobnej misce ubić białka ze szczyptą soli. Dodać do ciasta i powoli i delikatnie wymieszać łyżką lub szpatułką. 
Ciasto przelać do wysmarowanej formy z kominkiem (ja użyłam o średnicy 10inch/25-26cm). Piec w nagrzanym piekarniku (180C/350F) przez około 35-40 minut.
Wyłożyć babkę na kratkę i przykryć ściereczką i w ten sposób wystudzić. 
Zimną polukrować i posypać posiekaną skórką pomarańczową.


Aby zrobić lukier: wsypać cukier puder do miseczki, stopniowo dodawać sok z pomarańczy i mieszać aż otrzymamy gęsty lukier. Polać babkę.


Polecam i smacznego!:)

Thursday, March 3, 2011

Faworki (Chrust)

English Version


Tłusty Czwartek za nami ale ja wciąż polecam faworki lub jak kto woli chrust. Chrupiący i "ociekający" cukrem pudrem:) To już ostatni tydzień karnawału więc objadanie się wciąż dozwolone:) Do środy daleko więc jeszcze możecie upiec:) 
W przypadku chrustu warto zwrócić uwagę na jedną rzecz - im mocniej będziemy ciasto zbijać tym więcej pojawi się pęcherzyków powietrza i chrust będzie delikatniejszy:) No i wałkujemy baaardzo cienko! A więc wałki w ręce i zabieramy się do roboty!:) No i pamiętajcie, że dobry to on jest tylko tego samego dnia a więc zjadamy odrazu po upieczeniu:)
Przepis z książki "Kuchnia Polska. Dania na każdą okazję" Marka Łebkowskiego.


Składniki (na pełny talerz faworków):

300g/11oz mąki pszennej
6 żółtek
2 łyżki cukru pudru
3 łyżki śmietany
2 łyżki masła
1 łyżka spirytusu, wódki lub rumu

olej do smażenia (około 8-10 szklanek)
cukier puder do posypania

Wykonanie:

Wszystkie składniki na ciasto połączyć i zagnieść. Następnie wałkiem zbić ciasto aż pojawią się pęcherzyki powietrza w środku (około 15 minut).






Po czym ciasto rozwałkować bardzo cieniutko (1mm). Pokroić na paski (10-15cm/3cm). W środku każdego paska zrobić 5-6-centymetrowe nacięcie. Jeden koniec paska przewinąć przez otwór i pociągnąć lekko aby przybrał podłużny kształt.






Smażyć (jak pączki) na gorącym tłuszczu z obu stron na złoty kolor (około 1 minuta z każdej strony). Pilnować bo lubią się przypalać. 


Wyłożyć na talerz z ręcznikiem papierowym aby odsączyć nadmiar tłuszczu, po czym posypać obficie cukrem pudrem.


Podawać odrazu i zjadać tego samego dnia.


Polecam i smacznego!:)

Wednesday, March 2, 2011

Zupa Jarzynowa

English Version


W mojej zupie jarzynowej jest wszystko, jest też bardzo pożywna:) Córka ją uwielbia, mąż czasami narzeka, że za dużo "trawy" a jak dla mnie jest po prostu idealna:) I myślę, że dla wszystkich wielbicieli warzyw też będzie idealna:) 
Polecam do wypróbowania:)


Składniki:


2 kawałki kurczaka (około 300g/11oz) - udka, podudzia, pałki, skrzydełka itp.
1 duży ziemniak (300g/11oz)
5 średnich marchewek (350g/12oz)
1 pietruszka (100g/3.5oz)
1/4 dużej cebuli (75g/3oz)
4 małe pieczarki (50g/2oz)
150g/5oz różyczek brokułów
200g/7oz różyczek kalafiora
2 garści fasolki zielonej
2 garści groszku zielonego
3 łyżki posiekanej zielonej cebulki
2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
10 szklanek wody
3 łyżki wegety
sól i pieprz do smaku
75g/3oz makaronu (ulubionego)


Wykonanie:


Do dużego garnka wkładamy umyte i oczyszczone mięso, pokrojone w kostkę ziemniaki, pokrojoną w plasterki marchewkę, pietruszkę i cebulę (w całości) oraz różyczki kalafiora i plasterki grzybków. Zalewamy wodą, dodajemy wegetę i doprowadzamy do wrzenia. Jak się zagotuję usuwamy pianę, dodajemy brokuły, zieloną fasolkę i groszek, zmniejszamy ogień i gotujemy powoli jakieś 10 minut lub aż warzywa będą miękkie. Na końcu dodajemy posiekaną zieloną cebulkę i pietruszkę i gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Usuwamy z zupy pietruszkę korzeń oraz cebulę i mięso. Mięso odkładamy aby troszkę przestygło po czym oddzielamy od kości, drobno kroimy i dodajemy z powrotem do zupy. Pietruszkę i cebulę wyrzucam. Doprawić solą i pieprzem do smaku i podawać. Można też zabielić śmietaną wymieszaną z mąką (2 łyżeczki śmietany plus 2 łyżeczki mąki) ale ja akurat jarzynowej nie lubię zabielonej:)


Polecam i smacznego!:)

Tuesday, March 1, 2011

Placki Ziemniaczane

English Version


Znów jedno z popularnych i ogólnie znanych dań polskich. I podobno albo się je lubi albo nienawidzi:) W naszym domu tylko ja jestem ich wielbicielką i rzadko się w związku z tym pojawiają na naszym stole. Ale ja lubię je bardzo i dlatego polecam:) Można je podawać ze śmietaną, sosem grzybowym lub mięsnym a nawet z cukrem. 


Składniki (na 9 małych placuszków):


2 duże ziemniaki (około 700g/1.5lb)
1/4 dużej cebuli - drobno posiekanej
1 żółtko
2 łyżki mąki
sól i pieprz do smaku
olej do pieczenia


Wykonanie:


Ziemniaki obrać, zetrzeć na tarce lub wrzucić do food processor i zmiksować. Następnie odcedzić z nadmiaru wody (np. na sitku). Włożyć do miski, dodać resztę składników i dobrze wymieszać.


Wkładać około 1 łyżkę (z górką) ciasta na jeden placek i piec na średnio rozgrzanym oleju aż będą rumiane z obu stron - około 1-2 minuty z każdej strony. 


Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku i podawać z ulubionym dodatkiem.


Polecam i smacznego!:)