Monday, January 31, 2011

Zapiekanka Ziemniaczana z Kurczakiem



Niby nic a jaki dobry obiad wychodzi:) Taką zapiekankę można również zrobić z jajkiem zamiast kurczaka. Polecam do wypróbowania:) Nam zawsze smakuje:) Jeśli chcecie aby ziemniaki się bardzie przypiekły proponuję zwiększyć troszkę temperaturę - ale jak dla mnie taka jest idealna. No i jak ją wyjmuję się z piekarnika to roznosi się po domu fantastyczny zapach pieczonej kiełbasy i mięska - prawie jak z ogniska:) Spróbujcie!:)



Składniki (na 4 porcje):

około 1kg/2.2lb ziemniaków
3 średnie marchewki
1 cebula (lub pół małej)
1 laska (około 300g/10oz) cienkiej kiełbasy
1 pierś z kurczaka
sól, pieprz do smaku

cooking spray lub masło/margaryna do posmarowania foremki

Wykonanie:

Ziemniaki i marchewkę obrać, umyć i pokroić w plasterki. Ziemniaki oprószyć solą i pieprzem. Cebulę również pokroić w dość grube plastry. Kiełbasę obrać ze skórki i również pokroić w plasterki. Kurczaka umyć, pokroić w kostkę, posypać solą i pieprzem.
W natłuszczonym (użyć albo cooking spray albo margaryny czy masła) naczyniu żaroodpornym (9x13inch/23x32cm) ułożyć na dnie najpierw ziemniaki (plasterki jeden obok drugiego - mogą nachodzić na siebie), następnie marchewkę, cebulę, mięso, kiełbasę oraz drugą warstwę ziemniaków.


Przykryć zapiekankę folią aluminiową, którą poprzekłuwać nożem w kilku miejscach i piec w piekarniku nagrzanym do 200C (400F) przez około 45 minut. Ostatnie 10 minut można piec bez folii aby się ziemniaki troszkę przyrumieniły.
Podawać odrazu jako samodzielne danie.

Polecam i smacznego!:)

Friday, January 28, 2011

Ucierane Ciasto z Morelami



Bardzo delikatne i bardzo puszyste jak na ciasto ucierane. Prawie jak biszkoptowe! Trudno się od niego oderwać po prostu:) Dodatkowo mnie bardzo smakuje ze względu na kwaskowate morele na górze, tworzą idealną parę - no trzeba spróbować:) Można oczywiście zrobić z innymi owocami, np. jabłkami, gruszkami czy wiśniami - zamrożone proponuję najpierw rozmrozić aby soki za bardzo nie wsiąkły w ciasto podczas pieczenia.
Przepis znów- z lekkimi modyfikacjami - z książki "Kuchnia Polska. Dania na każdą okazję" Marka Łebkowskiego, która to powoli staje się moją ulubioną książką kucharską z polskimi przepisami:)


Składniki:

250g (2 sticks+2 łyżki) masła - miękkiego
1 1/2 szklanki cukru pudru (jeśli będziecie robić z gruszkami to proponuję dać troszkę mniej cukru bo one są słodkie)
4 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
1 łyżeczka ekstraktu/aromatu waniliowego
2 2/3 szklanki mąki pszennej
1 łyżka proszku do pieczenia
około 700g/1.5lb moreli - pokrojonych na połówki (u mnie to było dokładnie 9 sztuk)

cukier puder do posypania ciasta

Wykonanie:

Mikserem utrzeć masło i cukier puder na puch. Następnie dalej ucierająć dodawać po jednym żółtku. Ubijać aż wszystko się ładnie połączy. Dodać wanilię oraz wymieszaną z proszkiem do pieczenia mąkę. Wymieszać dobrze aby powstała jednolita masa bez grudek (można wszystko mikserem mieszać). Białka ubić w osobnej misce i dodać do ciasta. Ciasto będzie gęste i dość zbite.
Przełożyć je do wysmarowanej foremki - u mnie okrągła o średnicy 26cm/10inch ale moża też być prostokątna lub kwadratowa. Na górze ułożyć połówki moreli - skórką na dół.


Włożyć do piekarnika nagrzanego do 190C (375F) i piec 50-60 minut do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce, posypać cukrem pudrem na górze, kroić i podawać.


Polecam i smacznego!:)

Thursday, January 27, 2011

Racuchy Drożdżowe



Znów jedno z tradycyjnych dań naszej kuchni:) Dodatkowo jedno z dań mojego dzieciństwa:) Uwielbiałam je zawsze i wciąż uwielbiam:) Zajadałam się takimi racuchami na stołówce szkolnej. Można zrobić z jabłkami (tak jak ja tutaj) a można również bez żadnych dodatków - ja wolę z jabłkami:)
Przepis z książki "Kuchnia Polska. Dania na każdą okazję" autorstwa Marka Łebkowskiego. Musiałam jednak sposób robienia troszkę zmienić, ponieważ tam wykorzystują drożdże świeże, które to trudno dostać tutaj. Mimo to racuchy wyszły puszyste, mięciutkie i delikatne! Polecam i to bardzo!:)


Składniki (na 15 sztuk):

250g/8.8oz mąki pszennej (niecałe 2 szklanki)
240ml ciepłego mleka (1 cup w US)
2 łyżeczki suszonych drożdży
2 jajka - oddzielnie białka i żółtka
4 łyżki cukru
2 łyżki masła - roztopionego i wystudzonego
szczypta soli
2 małe jabłka - pokrojone na małe kawałki
olej do smażenia (około 1/2 szklanki lub więcej w razie potrzeby)

Wykonanie:

Do miski (lub misy miksera) wlać mleko, dodać drożdże, 2 łyżki cukru, 3 łyżki mąki i wszystko dobrze wymieszać, przykryć i zostawić na 15-20 minut. Powinno troszkę urosnąć i się spienić.
W osobnym naczyniu ubić najpierw białka na sztywno, dodać resztę cukru i znów ubić a następnie dodać żółtka i ubić wszystko aż będzie puszyste.
Do podrośniętego zaczynu dodać resztę mąki, ubite jajka oraz masło - wyrobić dobrze drewnianą łyżką (lub w mikserze) aż zaczną się ukazywać pęcherzyki. Ciasto będzie miało konsystencję śmietany i będzie dość klejące - takie ma być. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny - powinno podwoić swoją objętość.
Do wyrośniętego ciasta dodać pokrojone jabłka.
Na patelnię wlać olej i rozgrzać na średnim ogniu - nie może być bardzo gorący bo racuchy się spalą na zewnątrz a w środku będą surowe. Kłaść ciasto łyżką i smażyć z obu stron na rumiano (około 2 minuty z każdej strony).


Najlepiej przygotować sobie mały garnuszek z gorącą wodą i maczać w nim łyżkę za każdym razem zanim nabierzemy nią ciasto. Lepiej odchodzi od łyżki i nie ma problemu z tym, że jest klejące.
Podawać odrazu posypane cukrem pudrem lub z ulubioną konfiturą.


Polecam i smacznego!:)

Wednesday, January 26, 2011

Francuski Chleb Wiejski na Zakwasie



OK będę szczera:) Bardzo ale to bardzo się przy robieniu tego chleba zmęczyłam, napociłam i niestety naklęłam, mimo że próbowałam się opanować żeby dziecię moje brzydkich słów nie słuchało:) Ale to wszystko dlatego, że próbowałam zrobić go zalecaną metodą - czyli metodą Bertineta! Polega ona na tym, że ciasta nie zagniatamy ale uderzamy nim o blat z całej siły, jednocześnie odwracając go i wtłaczając w ten sposób do niego dużo powietrza... no nie polecam... Chyba, że już macie jakieś doświadczenie w tej materii:) Ciasto jest bardzo luźne i lepkie a ta metoda podobno jest do takiego rodzaju ciasta idealna. Nie wiem, być może, ale ja zrezygnowałam po dwóch czy trzech próbach i wrzuciłam ciasto do mojego miksera i wyrobiłam super ciasto:) Też w sumie luźne ale dało się z nim spokojnie pracować a chleb... no cóż... po prostu niebo w gębie! Dlatego polecam do wypróbowania:) Bo naprawdę warto! Ma niesamowitą, chrupiącą skórkę i delikatny, mięciutki środek! No pycha!:)
Przepis z blogu Tatter o Chlebie.
Tutaj możecie pooglądać film jak robi to Bertinet - czyli profesjonalista:) On robi tutaj słodkie ciasto na bułeczki ale metoda jest ta sama.


Składniki:

Zaczyn:

40g zakwasu żytniego aktywnego (musi bąbelkować ładnie)
80g zimnej wody (czyli 80ml)
80g mąki pszennej chlebowej (white bread flour)

Wszystkie składniki wymieszać i zostawić w temperaturze pokojowej na 12 godzin. 

Ciasto właściwe:

300g (300ml) letniej wody
330g mąki pszennej chlebowej (white bread flour)
80g jasnej mąki żytniej (rye flour)
60g mąki razowej (wholemeal flour)
1 1/2 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki suchych drożdży (opcjonalnie - ja dodałam)

Wykonanie:

Cały zaczyn z poprzedniego dnia mieszamy z wodą. W osobnej misce mieszamy wszystkie rodzaje mąki oraz drożdże (jeśli dodajemy) po czym łączymy z rozwodnionym zaczynem. Mieszamy tak aby sie połączyły składniki, przykrywamy i zostawiamy na około 20 minut. Po czym dodajemy sól i zagniatamy (metodą Bertineta) luźne ciasto. 
Przykrywamy i zostawiamy na 3 godziny składając je w tym czasie trzy razy (co 45 minut wyjmujemy na lekko omączony blat, rozpłaszczamy lekko rękami i składamy jak kopertę). 
Następnie ciasto wyjmujemy i lekko odgazowujemy (będą widoczne bąbelki powietrza). Robimy jeden dość duży bochenek i wkładamy go do kosza do wyrastania chleba (albo np. do durszlaka wyłożonego ściereczką i dobrze wysypanego mąką lub otrębami) złączeniami do góry. Zostawiamy do wyrośnięcia na około 1 i 1/4 godziny. Wyrośnięty bochenek przekładamy na blaszkę lub kamień i nacinamy.


Piekarnik nagrzewamy do 245C (475F) i psikamy wodą. Pieczemy chleb przez 10 minut po czym zmniejszamy temparaturę do 230C (445F) i pieczemy jeszcze około 30 minut (ja piekłam 25 minut).
Studzimy na kratce. Kroimy i serwujemy.


Smacznego i polecam!:)

Tuesday, January 25, 2011

Sałatka z Kapusty Pekińskiej



Prosta i szybka do zrobienia, dość tania i naprawdę bardzo dobra. Robię ją bardzo często. Pasuje zarówno do mięsa jak i ryby. Pierwszy raz zrobiłam ją z moją Szwagierką Betką kiedy to odwiedziła nas ze swoją rodzinką:) Miałyśmy kapustę pekińską ale nie miałyśmy bodajże śmietany żeby zrobić do niej zalewę no i wymyśliłyśmy, że dodamy sosu włoskiego do sałatek i wyszła pyyyyszna po prostu:) 
Spróbujcie i Wy!:) Polecam:)


Składniki:

1/2 główki kapusty pekińskiej
1 duża marchewka (lub dwie średnie)
1/3 -1/2 szklanki sosu włoskiego do sałatek (Italian Dressing)

Wykonanie:

Kapustę wypłukać i posiekać. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Połączyć i polać sosem. Odstawić na chwilkę - wtedy smakuje jeszcze lepiej - i podawać jako dodatek do obiadu.


Polecam i smacznego!:)

Monday, January 24, 2011

Zapiekanka z Pieczarkami i Serem



Przypomniały mi się dawne czasy kiedy to mieszkałam w Polsce i na każdym rogu większej ulicy można było kupić sobie zapiekankę wypełnioną pieczarkami z dużą ilością sera lub innymi dodatkami:) W dodatku tanio! Pycha!:) Więc postanowiłam zrobić, mimo że to niezbyt zdrowe ale co tam:) Czasami można sobie pozwolić na chwilkę szaleństwa:) Idealna do szklanki zimnego piwa!:) Polecam!


Składniki (na 6 małych zapiekanek):

3 małe bagietki (około 17cm/7inch długie) - można też kupić jedną długą i pokroić
860g/24oz pieczarek
226g/8oz sera mozzarella (albo goudy) - tartego lub w plasterkach
sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek
ketchup do podania

Wykonanie:

Pieczarki umyć i pokroić na plasterki. Wrzucić na patelnie i podsmażyć z odrobiną oliwy z oliwek - na końcu dodając troszkę soli i pieprzu do smaku. Lekko wystudzić.
Bagietki przekroić wzdłuż. Rozłożyć na każdej grzyby.


Następnie posypać obficie serem żółtym.


Piec w piekarniku nagrzanym do 180C (355F) przez około 10 minut lub aż ser się rozpuści a bagietka będzie chrupiąca. Serwować odrazu polane ketchupem.


Polecam i smacznego!:)

Friday, January 21, 2011

Biały Torcik z Malinami



Właściwie nazywał się White Angel Cake ale tak go pozmieniałam, że to już napewno nie jest ten sam torcik:) Jest dość lekki i delikatny w smaku. Jeśli lubicie serek mascarpone to coś dla Was:) Można też użyć serka philadelphia ale mascarpone jest delikatniejszy w smaku. Gorszy jednak w "obsłudze":) Trzeba naprawdę krótko go ubijać bo inaczej zetnie się i będzie wyglądał jak serek wiejski:) Mnie się to zdarzyło już parę razy z tym serkiem więc teraz jestem ostrożna:)
Przepis znalazłam na stronie Kwestia Smaku ale podaję już po modyfikacjach:)
Polecam! I dedukuję go wszystkim Babciom i Dziadkom, którzy dziś i jutro świętują!:)


Składniki:

Biszkopt:

3 jajka (osobno białka i żółtka)
1/2 szklanki cukru
cukier waniliowy (9g/0.32oz)
1/2 szklanki mąki
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżki oleju
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Krem:

około 500g/1lb1oz serka mascarpone (ja dałam dwa pudełeczka - 8oz/227g każde)
1/3 szklanki mleka
3/4 szklanki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny

Dodatkowo:

około 1/2 szklanki konfitury malinowej
maliny do przybrania (opcjonalnie)

Wykonanie:

Aby zrobić biszkopt: Ubić najpierw białka na sztywno. Powoli dodawać cukier wymieszany z cukrem waniliowym, następnie po jednym żółtku. Mąkę wymieszać z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Dodawać stopniowo do ubitych jajek mieszając drewnianą łyżką. Na koniec dodać 3 łyżki oleju i delikatnie ale dobrze wymieszać. Przelać masę do natłuszczonej i obsypanej bułką tartą lub kaszą manną tortownicy o średnicy 20cm/8inch.
Piec około 25 minut w temperaturze 180C (355F). Wyjąć i wystudzić.

Przygotować krem: Serek, mleko i cukier puder umieścić w misce lub misie miksera i utrzeć/ubić na gładką masę (niedługo - max. 5 minut). Na koniec dodać cytrynę i wymieszać.

Przygotować torcik: Biszkopt przekroić na połowę. Posmarować jedną część konfiturą malinową, następnie połową masy serowej i przykryć drugą częścią biszkoptu. Resztę kremu rozsmarować równomiernie na górze i bokach torcika. Udekorować malinami lub zostawić po prostu biały.



Polecam i smacznego!:)

Thursday, January 20, 2011

Paluszki Rybne



Zrobiłam je z ryby soli ale równie dobry będzie dorsz lub inna biała ryba. Wyszły bardzo dobre a napewno lepsze niż kupne:) Można podawać jako przekąskę z jakimś sosikiem ale również jako danie z frytkami, pieczonymi ziemniakami albo po prostu z ryżem i surówką.
Polecam do wypróbowania.


Składniki:

około 900g/2lb filetu z soli
sól morska
pieprz cytrynowy
sok i skórka otarta z jednej cytryny
3 łyżki mąki
2 jajka lekko ubite
1 szklanka bułki tartej
2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
olej do smażenia - około 1/3 szklanki (lub więcej jeśli potrzeba)

Wykonanie:

Rybę opłukać i pokroić na kawałki (jak paluszki) około 10 na 2,5cm. Włożyć do miski, dodać sól, pieprz oraz sok z cytryny. Wymieszać dobrze i odstawić na 15 minut.
Do jednej miseczki wsypać mąkę, do drugiej dodać roztrzepane jajka a do trzeciej wsypać bułkę tartą, skórkę z cytryny oraz zieloną pietruszkę i wymieszać dobrze.
Kawałki ryby najpierw wkładać do mąki, następnie do jajka a na końcu do bułki tartej.
Smażyć na średnio rozgrzanym oleju - około 3 minuty z każdej strony. Wykładać na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
Podawać.


Polecam i smacznego!:)

Tuesday, January 18, 2011

Kotlety Mielone



Tradycyjne, polskie kotlety z mielonego mięsa, które tak często goszczą na naszych stołach.  Nazywane też sznyclami. Zazwyczaj robi się je z mięsa wieprzowego lub mieszanego z wołowiną ale można również zrobić drobiowe. Ja zazwyczaj używam mięsa mielonego z indyka.
Każdy robi je po swojemu a ja robię właśnie tak:) Polecam do wypróbowania:)


Składniki (na 6 kotletów):

750g/1.6lb mielonego mięsa (wieprzowe, wołowe, indycze lub mieszane)
1 jajko
1 mała cebula - drobno posiekana
5 łyżek bułki tartej
2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
sól, czarny pieprz, granulowany czosnek do smaku
olej do smażenia

5-8 łyżek bułki tartej do opanierowania kotletów

Wykonanie:

Mięso włożyć do miski, dodać cebulę, bułkę tartą, pietruszkę i przyprawy i wszystko dobrze wymieszać. Uformować 6 kotletów, które następnie opanierować w bułce tartej.
Olej rozgrzać na średnim ogniu, położyć kotlety i smażyć aż będą miękkie (około 4-5 minut z każdej strony). 
Podawać z ziemniakami i/lub sałatką.


Polecam i smacznego!:)

Monday, January 17, 2011

Rosół



Tak wiem wiem:) Nikogo nie trzeba uczyć gotowania rosołu - to w końcu polska zupa firmowa:) Ale to tak jak z bigosem, wszyscy wiedzą jak sie go robi a potem się okazuję, że każdy robi inaczej:) Tak więc to moja wersja naszej tradycyjnej zupki:)
Polecam - może ktoś skorzysta:)


Składniki:

mięso z kurczaka (nóżki, udka, piersi, skrzydełka itp.) - około 900g/2lb
5-6 małych marchewek - około 400g/14oz
1 duża pietruszka - około 100g/3.5oz
1 duża cebula - około 200g/7oz
8 szklanek zimnej wody
3 łyżki wegety
3-4 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
sól, czarny pieprz do smaku

Wykonanie:

Mięso umyć, oczyścić i włożyć do dużego garnka. Warzywa obrać i pokroić w dość duże kawałki (cebulę dodaję całą). 


Zalać zimną wodą, dodać wegetę i zagotować. Odszumować, zmniejszyć gaz i gotować powoli aż warzywa i mięso będą miękkie (około 20-30 minut). 
Następnie wyjąć z zupy mięso i pokroić je na drobne kawałki (jeśli lubicie) oraz pietruszkę i cebulę (i ja je wyrzucam). Pokrojone mięso włożyć z powrotem do rosołu, dodać zieloną pietruszkę, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Osobno ugotować makaron nitki i podawać z rosołem.



Polecam i smacznego!:)

Friday, January 14, 2011

Jajecznica z Kiełbasą i Pomidorem



Zrobiłam sobie dziś jajecznicę na lunch:) I postanowiłam ją wrzucić na bloga:) A czemu nie?:) Moja ulubiona:) Taką właśnie lubię najbardziej:) Na śniadanie, na lunch albo po prostu jak jestem głodna:) Spróbujcie:) Polecam!


Składniki (dla jednej głodnej osoby):

3 małe jajka
mały kawałek kiełbasy (około 75g/2,5oz)
1/2 pomidora (około 100g/3,5oz)
1 łyżka masła
sól

Wykonanie:

Na małej patelni rozpuścić masło, dodać sól a następnie pokrojoną w kostkę kiełbasę. Podsmażyć lekko (jakieś 1-2 minuty). Następnie dodać pokrojonego pomidora i znów chwilkę podsmażyć (ale naprawdę chwilkę aby pomidor się nie ropadł). Wbić jajka i wymieszać energicznie. Smażyć tak długo aż otrzymacie Waszą ulubioną konsystencję (ja np. lubię mokrą jajecznicę więc nie smażę długo).
Podawać odrazu z chlebem lub bułką.

Polecam i smacznego!:)

Thursday, January 13, 2011

Dobre Ziemniaki z Piekarnika



Z mocno chrupiącą skórką na zewnątrz oraz delikatne i mięciutkie w środku. Nam smakowały bardzo:) Ważne aby kupić bardzo dobrej jakości ziemniaki. Nie wymagają też wielkiej ilości składników. Świetne do kurczaka lub innego rodzaju mięska.
Polecam do wypróbowania:)


Składniki (dla 2-3 osób):

3 duże ziemniaki
1 łyżka oliwy z oliwek
sól morska (można użyć zwykłej)
czarny, świeżo mielony pieprz

pergamin lub papier do pieczenia

Wykonanie:

Ziemniaki obrać i pokroić w dość grube plasterki a następnie w półplasterki (lub jak tam lubicie). Wypłukać je dobrze i włożyć do miski. Dodać sól, pieprz oraz oliwę i wymieszać aby wszystkie ziemniaki były jednakowo pokryte przyprawami.
Przełożyć je na blaszkę wyłożoną pergaminem.


Piec w piekarniku nagrzanym do 200C (400F) przez 30 minut a następnie zwiększyć temperaturę do 230C (450F) i piec jeszcze około 10 minut (zwiększam temperaturę aby się ładnie przyrumieniły).
Podawać odrazu bo później skórka robi się miękka i nie są już tak dobre:)


Polecam i smacznego!:)

Tuesday, January 11, 2011

Maślane Bułeczki z Kruszonką



Mięciutkie, puszyste i naprawdę pyyyszne:) Takie do odrywania i zjadania nawet bez niczego a już z dżemem i szklanką mleka to po prostu niebo w gębie:)
Polecam i to bardzo!:) Przepis z Pracowni Wypieków.


Składniki (na 14 bułeczek):

600g/1.3lb mąki pszennej
2 łyżeczki suchych drożdży
4 łyżki cukru
3 łyżki masła - roztopionego
1 jajko
240ml letniego mleka (amerykański 1 cup)
1 łyżeczka esencji/ekstraktu waniliowego
1 łyżeczka soli

1 jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania bułeczek

Kruszonka:

50g miękkiego masła (około 3 łyżki)
50g cukru (u mnie 5 łyżek)
50g mąki (około 2 kopiate łyżki)

Wykonanie:

Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami. W osobnej misce wymieszać mleko, masło, jajko, cukier, sól i wanilię. Dodać to wszystko do mąki z drożdżami i wymieszać oraz zagnieść jednolite, gładkie ciasto. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny. 

W tym czasie zrobić kruszonkę. Wszystkie składniki rozrobić między palcami aż będą przypominać kruszonkę.

Ciasto wyjąć na lekko omączoną powierzchnię i podzielić na 14 równych części. Każdą uformować w bułeczkę i ułożyć je w dwóch okrągłych foremkach, jedna obok drugiej w odległości około 2 cm. Przykryć i odstawić na 30-40 minut do napuszenia.


Następnie posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać kruszonką (jak najdrobniej - czego ja nie zrobiłam niestety).


Piec w piekarniku nagrzanym do 200C (395F) przez około 15-20 minut aż się ładnie zrumienią. Wyjąć z foremek razem z papierem i ostudzić na kratce.
Podawać z dżemem i szklanką mleka:)
No i można je również zamrozić a później wyjąć i albo odmrozić w temperaturze pokojowej albo włożyć do mikrofali na 20 sekund.



Polecam i smacznego!:)

Monday, January 10, 2011

Makaron z Kurczakiem i Fasolą



Fajnie wygląda na talerzu i dobrze też smakuje. Taka propozycja na troszkę inny obiad:) Nam bardzo smakowało i pewnie jeszcze kiedyś do przepisu wrócę. 
Polecam do wypróbowania:) Opierałam się na przepisie (po lekkich modyfikacjach), który mam w moich notatkach ale niestety nie wiem gdzie go znalazłam. 
Przepis dodałam do akcji Durszlaka "Kurczak na 1000 sposobów"


Składniki:

350g/12oz makaronu kokardki (lub innego)
1/2 dużej cebuli
1 papryka czerwona
2 garści zielonej fasolki (może być mrożona)
1/2 puszki czerwonej fasoli (u mnie kidney beans) - puszka = 425g/15oz
1/2 puszki białej fasoli (użyłam garbanzo beans) - puszka = 425g/15oz
400g/14oz pomidorów w puszce
1 łyżeczka śmietany
1 pierś z kurczaka (można dać 2 piersi jeśli chcecie mieć dużo mięska)
sól, pieprz
oliwa z oliwek

Wykonanie:

Makaron ugotować. 
Na patelni rozgrzać oliwę, dodać posiekaną cebulę i podsmażyć chwilkę. Następnie dodać pokrojoną w paseczki paprykę a potem resztę warzyw (fasolkę zieloną, oraz obie fasole z puszki). Poddusić chwilkę po czym dodać pomidory z puszki. Wymieszać dobrze, dusić chwilkę rozgniatając troszkę większe pomidory po czym dodać śmietanę. 
Na osobnej patelni lub w piekarniku upiec kurczaka. Pokroić w kostkę.
Do makaronu dodać upieczonego kurczaka, duszone warzywa i wszystko dobrze wymieszać.
Podawać.

Polecam i smacznego!:)

Friday, January 7, 2011

Ciasto Cappuccino



Ciasto dla wielbicieli cappuccino. Kawa jest w nim bardzo wyczuwalna a więc trzeba lubić aby smakowało. Ja lubię i jak dla mnie ciasto jest super:) Ciasto to jak delikatny kawowy biszkopt a masa jest jak lekka pianka z nutką cytrynową, która się super smakowo komponuje z cappuccino. 
Oryginalnie przekrojone było na 3 placki i miało więcej cukru ale jak dla mnie byłoby za słodkie tym bardziej, że kawa cappuccino już sama w sobie jest słodka. Do kremu dodawało się też śmietanki-śnieżki - ja nie miałam więc pominęłam ale masa na tym nie straciła tym bardziej, że amerykański heavy whipping cream jest naprawdę sztywny po ubiciu.
Polecam do wypróbowania! Przepis z notatek mojej mamy:)


Składniki na ciasto:

8 dużych jajek (osobno białka i żółtka)
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 szklanka proszku cappuccino (ja użyłam French Vanilla)
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na krem:

2 szklanki śmietany kremówki (u mnie heavy whipping cream)
2 galaretki cytrynowe (85g/3oz każda)
3 łyżki proszku cappuccino

Wykonanie:

Przygotować ciasto jak biszkopt:
Białka ubić aż będą sztywne. Dalej ubijając stopniowo dodawać cukier (po 1-2 łyżki) a następnie żółtka (po jednym). 
Mąkę pszenną wymieszać z mąką ziemniaczaną, cappuccino oraz proszkiem do pieczenia. Dodawać to stopniowo do ubitych jaj cały czas miksując lub wymieszać dobrze drewnianą łyżką. Wlać do prostokątnej foremki na ciasto (23x32cm/9x13inch) i piec w temperaturze 180C/355F przez około pół godziny. Wystudzić i przekroić na pół (można też na trzy placki ale ja wolę grubsze). Jedną część posmarować kremem, przyłożyć drugą i resztą kremu posmarować górę i boki ciasta. Włożyć do lodówki na kilka godzin aż krem się siądzie.

Aby zrobić krem:
Obie galaretki rozpuścić w 2 i 1/2 szklankach wody. Wystudzić do zimna.
Ubić kremówkę aż będzie sztywna. Stopniowo dodawać zimną (i już tężęjącą galaretkę) oraz na końcu proszek cappucino. Wymieszać i przekładać ciasto.

Najlepsze z filiżanką cappucino lub gorącej czekolady:)


Polecam i smacznego!:)

Wednesday, January 5, 2011

Łosoś z Cytryną i Winem



Bardzo dobra rybka:) Bardzo lubię łososia a taki pieczony w piekarniku jest najlepszy no i zdrowszy niż z patelni. Trzeba pamiętać aby nie piec za długo bo będzie suchy. Wyjęty na czas natomiast będzie miękki i soczysty:) Tak, że lepiej sprawdzić w czasie pieczenia bo dużo zależy od piekarnika. No i od grubości fileta. 
Polecam do wypróbowania:)


Składniki (dla dwóch osób):

2 filety z łososia (każdy około 150g/5oz)
sok z jednej cytryny
2 łyżki białego wina
1 łyżka białego octu winnego
sól morska i cytrynowy pieprz do smaku
2 plasterki cytryny
2 łyżeczki masła

Wykonanie:

Każdy filet umyć i lekko osuszyć. Włożyć do średniej wielkości miski i posypać solą i pieprzem.
Wymieszać razem sok z cyrtyny, wino oraz ocet winny i wlać to do miski z rybą, zachowując 2 łyżki marynaty (do polania ryby przed pieczeniem). Miskę przykryć i włożyć do lodowki na około 20-30 minut.
Po czym wyjąć i każdy filet położyć na kawałku folii aluminiowej (dużej na tyle aby można było rybkę zawinąć jak paczuszkę). Na każdym filecie położyć plasterek cytryny, łyżeczkę masła oraz polać 1 łyżką zachowanej wcześniej marynaty. 


Zawinąć rybkę dobrze w folię i umieścić w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce do pieczenia.
Piec około 10-12 minut w temperaturze 200C (395F).
Podawać odrazu z ryżem i np. surówką z marchewki.


Polecam i smacznego!:)

Tuesday, January 4, 2011

Surówka z Marchewki i Jabłka



Witam w Nowym Roku:) Mam nadzieję, że wszyscy wkroczyli w ten 2011 z uśmiechem i nadzieją:)
Zaczynam w tym roku od szybkiej surówki:) Zdrowej i pysznej:) Najczęściej podaję ją do ryby - tak jakoś mi pasuje. Ale pamiętam, że jak byłam mała uwielbiałam ją jeść tak po prostu jako deser - zawsze ją lubiłam i teraz wszyscy moi domownicy też ją bardzo lubią. Więc robię ją dość często.
Polecam i to bardzo!:)


Składniki (dla 2-3 osób):

5 marchewek
1 jabłko
1 łyżeczka cukru (opcjonalnie - ja nigdy nie dodaję)

Wykonanie:

Marchewki i jabłko obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Dodać cukier jeśli dodajecie, wymieszać i podawać.


Polecam i smacznego!:)