Sernik z serka philadelphia:) Najpopularniejszy sernik w Ameryce:) Naprawdę teraz nie rozumiem dlaczego tak byłam uprzedzona do tego serka:) Ten sernik wyszedł po prostu wspaniały! Piecze się go w kąpieli wodnej i to myślę jego główna zaleta to dzięki temu jest wilgotny, delikatny i po prostu rozpływa się w ustach! No musicie spróbować. Jedna uwaga; warto sernik przykryć bo on na górze powinien być biały - ja niestety nie przykryłam i troszkę się przyrumienił:) Ale co tam! Taki jest pyszny, że to zupełnie nie ma znaczenia:)
Zrobiłam go w oparciu o przepis, który podał Emeril Lagasse ale z tyloma zmianami, że właściwie jest to już całkiem nowy sernik:) Polecam!:)
Składniki:
200g/7oz ciastek digestive (lub innych zbożowych) pokruszonych na piasek
5 łyżek roztopionego masła
900g/2lb serka philadelphia (4 opakowania) - w temperaturze pokojowej
1 1/2 szklanki cukru
skórka otarta z 1 małej cytryny
skórka otarta z 1/2 pomarańczy
1 1/2 łyżeczki soku z cytryny
2 łyżeczki soku z pomarańczy
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1/2 szklanki śmietany (18% a w USA po prostu 'sour cream')
4 jajka
2 żółtka
2 łyżki mąki pszennej
Wykonanie:
Najpierw proponuję przygotować foremkę. Będzie potrzebna folia alumioniowa do owinięcia szczelnie tejże foremki. Ja piekłam sernik w okrągłej formie, tortownicy z odpinanym dnem o średnicy 20cm/8inch ale można również w troszkę większej np. 23cm/9inch bo sernik jest dość wysoki. Najlepiej oderwać kawałek foli i położyć na dnie tortownicy, następnie ją zamknąć i szczelnie owinąć zewnętrzne brzegi aż do samej góry. Tak jak zdjeciach:
Następnie przygotować spód sernika: pokruszone ciastka wymieszać dobrze z rozpuszczonym masłem i całą tę masę ciasteczkową wcisnąć w dno i brzegi (nie za wysoko) przygotowanej tortownicy.
Włożyć do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.
Serek philadelphia, cukier oraz skórki otarte z cytryny i pomarańczy umieścić w misie miksera i ubić aż serek będzie miękki i puszysty. Następnie dodać soki z cytrusów oraz ektrakt z wanilii i ubić dobrze. Po czym cały czas ubijając dodawać po jednym jajku i żółtku, dobrze ubijając po każdym dodaniu. Następnie dodać śmietanę oraz mąkę i dobrze wymieszać. Tak przygotowaną masę przelać na spód ciasteczkowy. Będzie naprawdę dużo masy serowej ale nie przejmować się. Sernik nie ucieknie:)
Następnie tortownicę umieścić w dużym naczyniu żaroodpornym lub innej, większej blaszce do pieczenia. Zagotować wodę w czajniku i gorącą wlać do naczynia w którym mamy sernik, tak do połowy wysokości tortownicy. Ostrożnie włożyć do piekarnika nagrzanego do 175-180C (350F).
Piec około 1 godzinę 20 minut. Następnie sernik wyjąć, wystudzić, po czym włożyć do lodówki na całą noc (koniecznie). Kroić i podawać:)
Polecam i smacznego!:)
wygląda baaaardzo apetycznie! zazdroszcze talentu i pomysłów!:)
ReplyDeletewygląda pięknie! tak wykwintnie :)
ReplyDeletedziekuje bardzo dziewczyny:)
ReplyDeleteZakochałam się z tej stronie. Wszystko opisujesz w ten sposób, że nie można się oprzeć przygotowaniu dania! I do tego świetne zdjęcia. Zapraszam http://wkuchnizosi.pl/ będę wdzięczna za rady.
ReplyDeleteDzieki Zos:)
ReplyDeleteAlez cudowny, jutro lece po serek! bajeczny i jestem zachwycona Twoim sposobem objasniania rzeczy. Piekny blog i przydatny!
ReplyDeleteBardzo dziekuje za mile slowa:) I zapraszam!:) Pozdrawiam:)
DeleteMam pytanie odnośnie śmietany.
ReplyDeleteIlu procentowa ma być? bo w przepisie zawarłas nazwę 'sour cream', a w Polsce czegos takiego nie znajde ;)
Tutaj chodzi o taka dosc gesta smietane. Trudno mi powiedziec ilu procentowa bo tak dawno w sklepie polskim nie bylam ze nie mam pojecia jakie tam sa smietany teraz... Napewno nie kremowka. Taka aby sie za bardzo nie rozlewala jak mleko:) Przepraszam ze nie umiem sprecyzowac :( Mam nadzieje ze znajdziesz odpowiednia bo sernik wart jest wyprobowania:) Pozdrawiam serdecznie!:)
DeleteBedac w PL sprawdzilam:) Powinno sie uzyc 18% tutaj:) Pozdrawiam!:)
DeleteSernik rewelacja! Ledwo zdarzylam skosztowac, bo....zniknal z tortownicy w jeden dzien!!! Bombowy!!!
ReplyDeleteJak wspomnialam wyzej przepis superowy! Jak wiele Twoich innych:-) Juz wyprobowanych:-)Jest tylko jedno "ALE"...lepiej by bylo podawac konkretniej ( gramy, mililitry), a nie szklanka, etc. Szklanki sa bardzo rozne, wiec czasami moze to byc bardzo zdradliwe. Jedni za szklanke przyjmuja 200ml, inni 250 ml. Niby roznica nie jest duza, ale...jakze zmienia to postac rzeczy w przepisie. Pozdrawiam!
ReplyDeleteWitam! Przepraszam ze dopiero teraz odpisuje ale wlasnie wrocilam z wakacji:) Co do Twojej uwagi to pewnie masz racje:) Ale ja tak mam ze w kuchni to tak na luzno do wszystkiego podchodze i szklanki dla mnie najwygodniejsze:) Nigdy nie waze ani nie mierze za dokladnie:) Wyjmuje pierwsza lepsza szklanke i pracuje z nia przy calym ciescie a wiec zarowno sypkie jak i plynne skladniki odmierzam za jej pomoca i wtedy wszystko powinno byc w porzadku:) W przypadku tego sernika nie ma znaczenia ktora szklanke wyjmiesz z polki i odmierzysz smietane, wyjdzie:) Teraz bedac w PL robilam jedno z moich ciast i musialam dosypac maki bo akurat maslanka ktora kupilam byla jakas bardziej plynna a czasami jajka sa wieksze a czasami mniejsze, maka wilgotna albo sucha itp. itd. Ale rozumiem ze jak zaczyna sie przygode z pieczeniem to jednak ma to znaczenie a wiec postaram sie podawac miary dokladniej (przynajmnie napisze jakiej szklanki uzylam) - w miare mozliwosci czasowych:))) Pozdrawiam i ciesze sie ze sernik smakowal a i inne przepisy tez Ci sie podobaja:) Zapraszam!:)
Delete