Friday, November 21, 2014

Piernik z Powidłami

English Version


Kończy sie listopad, niedługo już grudzień i święta!:) Dla mnie końcówka tego roku będzie dość absorbująca ze względu na nowego członka rodziny, który to lada dzień powinien się pojawić na tym świecie:) Przygotowałam dla Was jednak kilka świątecznych przepisów i będe je tutaj wrzucać w miarę jak czas pozwoli!:) Myślę, że przed Bożym Narodzeniem dam radę zaproponować Wam coś nowego i interesującego aby umilić Wam ten piękny, rodzinny i świąteczny czas!:) Zdjęcia zrobiłam już w zeszłym roku, większość przepisów, które dla Was mam to takie coroczne, tradycyjne i wielokrotnie już przeze mnie wypróbowane:) Warto zaglądać, może znajdziecie coś dla siebie i dla swoich bliskich na te zbliżające się święta!:) Pierwszy z przepisów to piernik, jako że bardzo lubimy pierniki!:) Nasz najbardziej ulubiony to piernik świąteczny, na który przepis mam od Mamy męża. Trudno zaleźć inny, który by go pobił:) Ale szukam i w ramach poszukiwań postanowiłam wypróbować przepis z powidłami bo wyglądał bardzo interesująco. No i piernik wyszedł smaczny owszem ale nie powalający. Po pierwsze oryginalnie było w nim dużo więcej cukru bo aż jedna szklanka co w połączeniu ze słodkimi powidłami daje nam na prawdę słodkie ciasto! Zdecydowanie za słodkie! Tak więc zredukowałam ilośc cukru i było już zdecydowanie lepiej. Tak na prawdę dużo zależy od tego jakich powideł użyjecie - moje były słodkie dość i pewnie dlatego tak wyszło. Piernik jest miękki, można zjadać od razu po upieczeniu i bardzo dobrze się przechowuje. Smaczny, więc polecam jeśli szukacie odmiany na świąteczny stół. 
Na podstawie przepisu z tej strony.


Skladniki:

3 jajka
1/2 szklanki cukru (lub więcej w zależności od słodkości powideł)
250g/8.8oz masła
2 łyżki miodu
2 łyżki przyprawy do piernika
3 łyżki kakao
1 szklanka powideł śliwkowych
2 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 szklanka orzechów

Polewa:
1/2 szklanki kremówki
1 1/2 czekolady (150g/5.3oz)
1 płaska łyżka masła

Wykonanie:

Masło rozpuścić w garnuszku razem z przyprawą, miodem, kakao oraz powidłami, nie gotować, odstawić do wystudzenia.



Mąkę przesiać z proszkiem i sodą.


Jajka ubić z cukrem na puszystą masę.


Dodać masło z przyprawami a następnie mąkę i wszystko dobrze wymieszać - można mikserem a można też i łyżką.



Na końcu dodać posiekane orzechy.


Przelać ciasto do natłuszczonej foremki (u mnie o wymiarach 40x12cm/15.5x4.5inch).
Piec w piekarniku nagrzanym do 170C/340F przez około 45-60 minut (ja piekłam godzinę).
Wystudzić i polać polewą.


Aby zrobić polewę: czekoladę siekamy i wrzucamy do miski, dodajemy do niej masło. Kremówkę zagotować (w mikrofali lub na gazie w garnuszku) i wlać gorącą do czekolady. Zostawić na minutę czy dwie a następnie energicznie wymieszać aż czekolada się całkowicie rozpuści. Odstawić do lekkiego wystudzenia i zgęstnienia. Polać ciasto.



Polecam i smacznego!:)

Sunday, November 16, 2014

Sos Żurawinowy

English Version


Jeden z najpopularniejszych dodatków do indyka w Dniu Dziękczynienia w USA. Sos żurawinowy, który tak na prawdę przypomina konsystencją galaretkę, podawany jest do mięsa w tym dniu ale również w Boże Narodzenie do wszelkiego rodzaju mięs. Sam sos ma słodko - cierpki smak, który ja osobiście uwielbiam! Sama żurawina jest cierpka, dlatego dodajemy do niej dość dużo cukru. Idealnie pasuje tutaj również sok i skórka z pomarańczy. Można dodać też cytrynę zamiast pomarańczy ale jak dla mnie pomarańcza lepiej tutaj pasuje. Jeśli chcecie aby w sosie było więcej całych kawałków żurawiny, należy odłożyć część żurawiny (około 1/2 szklanki) i dodać ją dopiero pod koniec gotowania wtedy nie rozpadnie się całkowicie.
Podczas gotowania po domu roznosi się fantastyczny zapach! :) Czuć świeta w powietrzu :) Polecam i to bardzo jeśli jeszcze nie próbowaliście. Przepis ze strony FoodNetwork


Składniki:

340g/12oz świeżej lub mrożonej żurawiny
1 szklanka cukru
2 łyżki wody
skórka i sok z 1 pomarańczy (można też użyć cytryny)

Wykonanie:

Wszystkie składniki wkładamy do garnka (można odłożyć około 1/2 szklanki żurawiny jeśli chcecie mieć kilka w całości w sosie), wymieszać i gotować na  małym ogniu około 10 minut aż cukier się rozpuści a żurawina będzie miękka (mieszając od czasu do czasu).



Następnie zwiększyć ogień pod garnkiem na średni i gotować kolejne 15 minut (po około 10 minutach dodajemy odłożoną żurawinę, jeśli ją odłożyliście, ja tego nie robiłam). Żurawina zacznie pękać (niektóre zostaną w całości) i wszystko zacznie gęstnieć. Na końcu doprawiamy jeszcze do smaku jeśli jest taka potrzeba, cukrem i ewentualnie solą i pieprzem (ja dodałam jeszcze kilka łyżeczek cukru).


Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia (do temperatury pokojowej). Podajemy z mięsem - najpopularniejszy jest tutaj indyk na Święcie Dziękczynienia ale np. z polędwicą wieprzową również smakuje wyśmienicie.


Przechowywać w lodówce, w słoiczku lub miseczce.


Polecam i smacznego!:)

Monday, November 10, 2014

Kurczak z Bekonem

English Version


Kurczak pieczony z bekonem jest bardzo soczysty po upieczeniu. Tak wyczytałam gdzieś i postanowiłam wypróbować:) No i faktycznie taki był! Sam bekon troszkę jest po pieczeniu suchy i twardy ale oddaje podczas pieczenia cały tłuszczyk mięsku i w ten sposób kurczak staje się soczysty i bardzo aromatyczny. Jak dla mnie super! Możecie sobie kurczaka doprawić według uznania albo skorzystać z mojego przepisu. Wyszło smacznie więc bardzo polecam!:)


Składniki:

1 kurczak
sól, pieprz i czosnek granulowany
2 łyżki oliwy z oliwek
1 cytryna (sok z połowy + druga połowa cała)
2 łyżki masła
2-3 gałązki rozmarynu
9 plasterków bekonu

Wykonanie:

Kurczaka oczyścić, umyć i osuszyć. Natrzeć przyprawami (sól, pieprz, czosnek), oliwą z oliwek oraz sokiem z połowy cytryny. Do środka kurczaka włożyć masło, rozmaryn oraz połówkę cytryny. Związać nóżki kurczaka aby równomiernie się piekł.


Następnie ułożyć tak przygotowanego kurczaka w naczyniu żaroodpornym (ja układam zawsze na takiej podstawce do pieczenia), piersią do góry i obłożyć go bekonem, tak aby plasterki troszkę na siebie zachodziły.


Piec w piekarniku nagrzanym do 205C/400F przez około 1 1/2 godziny (ja korzystam z funkcji 'roast' w piekarniku). Jeśli bekon się za bardzo zacznie przypalać na kurczaku to należy przykryć go folią aluminiową.


Po upieczeniu wyjąć kurczaka na deskę, zostawić na 10 minut aby "odpoczął", kroić i podawać z ulubionymi dodatkami. Bekon można zdjąć i wyrzucić albo zostawić i zjadać razem z mięsem.


Polecam i smacznego!:)

Monday, November 3, 2014

Pancakes z Białym Serem

English Version


Pyszne!:) To określenie wszystko o nich mówi. Nic do dodania:) Wykorzystałam serek już mielony, taki w wiaderku, waniliowy. Pancakes wyszły takie jak powinny, mięciutkie, delikatne, puchate i dodatkowo o ciekawym, serowym smaku. Na prawdę pycha!:) Wszystkim smakowało nawet mojej córce, która nie przepada za tego typu jedzeniem:) Podać można z czym lubicie, a nawet same bez niczego smakują wyśmienicie. Jeśli nie macie serka waniliowego to dodajcie do ciasta ekstrakt waniliowy aby nadać im dodakowo aromatu. Smażyć polecam na griddle, bez dodatku tłuszczu. Jeśli nie macie to dobra, nieprzywierająca patelnia też się nada. Polecam i to bardzo!:) 


Składniki (na około 20-24 placuszki):

500g/1.1lb sera białego - zmielonego (użyłam takiego z wiaderka, waniliowego)
2 jajka
150g/5.3oz mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
1-2 łyżki cukru
120ml mleka

po podania: cukier puder, owoce, dżem, syrop klonowy lub owocowy, itp.

Wykonanie:

Najpierw zmiksować ser z jajkami, cukrem i szczyptą soli.


Następnie dodać mąkę i sodę i znów zmiksować. Cały czas miksując dolać mleko. Ciasto powinno mieć konsystencję dość gęstej, kwaśnej śmietany.


Na patelnię lub griddle (tak jak ja) kłaść łyżką placuszki (1-2 duże łyżki ciasta na jeden placuszek).


Piec na rumiano z obu stron.



Podawać odrazu - posypane cukrem pudrem, polane syropem lub z dżemem lub z czym tam lubicie.



Polecam i smacznego!:)